Skręcany sznurek bawełniany może mieć różne grubości i cała gamę kolorów – wszystko po to , aby każde wykonane rękodzieło było inne i spełniało wszystkie pomysły autora.
Niektórzy mogą sobie jednak zadawać pytanie – dlaczego tak ważnym jest, aby ten sznurek bawełniany składał się z kilkunastu cieńszych sznureczków skręconych ze sobą w jedną grubsza nić ?
Otóż sprawa jest bardzo prosta – z w/w. materiału można zrobić np. – piórka, liście czy skrzydła anioła. Liście i piórka mogą stanowić część większej kompozycji makramy , połączonej w piękny kilim na ścianę . Będą one także istotnym elementem przy tworzeniu łapacza snów – które to w połączeniu z prawdziwymi piórkami i perełkami mogą być piękną ozdobą okna.
Aby powstały powyżej wymienione „cuda” wystarczy mieć :
- sznurek bawełniany skręcany np. 3mm (do wyboru w naszym sklepie pasmanteryjnym mamy wiele kolorów)
- nożyczki
- taśmę klejącą
- tekturą
- grzebień
Najpierw należy przygotować odpowiednią ilość kawałków sznurka o długości 16cm ( ja zrobiłam z około 60 sznureczków ). Należy więc ( podobnie jak przy robieniu pomponów z organzy – opisanych w naszym blogu na www.pasmanteriagamrat.pl ) wyciąć kawałek kartonu o szerokości 8cm i nawinąć na nie go sznurek ok. 60 razy . Potem przecinany go z jednej strony i w ten sposób powstaje nam 60 sznureczków o długości pożądanej 16cm.
Dodatkowo przycinamy jeden sznurek o długości ok. 60cm , który będzie trzonkiem piórka . Składamy go na pół i przyklejamy do blatu, aby pozostawał nieruchomy. Z wcześniej przygotowanych sznurków bierzemy 2 sztuki i każdą składamy na pół. Każdy sznurek składamy tak, aby jego końcówki znajdowały się na zewnątrz. Pierwszy kawałek 16cm wkładamy złożony na pól pod przyklejony sznurek. Z drugiego sznurka robimy coś na kształt oczka i przeplatamy go przez pierwszy sznurek. Tę zasadę powtarzamy tyle razy , ile mamy przygotowanych sznureczków bawełnianych.
Ważne, aby pierwszy sznurek wkładać raz z lewej , a raz z prawej strony. Następnie bierzemy grzebień i zaczynamy rozczesywać pasma bawełnianego skręcanego sznurka.
Gdy wszystkie kawałki skręconego sznurka będą rozczesane przycinamy go w kształt piórka i formujemy idealny zarys. Dla utrwalenia efektu można piórko z makramy spryskać lakierem do włosów i pozostawić do wyschnięcia.
Podobnie robi się makramowe liście i skrzydła anioła.
Z bawełnianego sznurka do makramy można także szydełkować torebki – wykończyć je sznurkowymi frędzelkami czy pomponikami.
Nie można także zapomnieć, że skręcane sznurki rewelacyjne sprawdzają się przy wykonywaniu łapaczy snów lub drzewek na metalowych obręczach lub drewnianych tamborkach.
Nasza oferta to trzy grubości bawełnianego skręcanego sznurka do makram- 2mm , 3mm oraz sznurek bawełniany 5mm.
Najcieńszy i najgrubszy sznurek dostępny jest w kolorze naturalnym, a w grubości 3mm w 14 kolorach oraz dwóch z dodatkową złota nitką .
W naszej ofercie mamy także metalowe czy drewniane obręcze, a także specjalne drążki do robienia makram.