Najnowszym trendem ostatnich miesięcy w rękodzielnictwie są makramy i łapacze snów. O ile te pierwsze można tworzyć zarówno na drążkach drewnianych czy patykach, o tyle do zrobienia łapaczy snów zawsze niezbędne będą obręcze metalowe lub drewniane tamborki.
Łapacze snów, często robione obecnie właśnie na metalowej obręczy , to przedmioty wywodzące się jeszcze z czasów Indian z Ameryki Południowej. Legenda głosi, że pewna Indianka, dla oczyszczania snów swojego małego synka powiesiła mu nad łóżeczko uplecione gęsto nici na obręczy. Miało ono za zadanie oczyszczać i filtrować sny maluszka , a ty samym pozbyć się dręczących do nocami koszmarów.
Magia i tajemniczość łapaczy snów niejednokrotnie pobudza wyobraźnie i pomysłowość wielu rękodzielników i entuzjastów robótek w stylu hand made - sposób tworzenia makramy. Każdy chce, aby jego dom zdobiły cudotwórcze przedmioty – wiele osób pragnie je więc zrobić .
A jak wykonać samodzielnie łapacz snów ?
Odpowiedź uzyskasz poniżej (pod listą produktów)
1) Musisz zdecydować czy Twój łapacz snów będzie się składał z jednej obręczy metalowej, czy wymagał będzie kilku obręczy metalowych połączonych ze sobą i różniących się na przykład rozmiarem
2) Należy zdecydować jaki kolor obręczy metalowej będzie najlepszy dla Twojej pracy – polecamy obręcze metalowe białe. Twórcy najczęściej używają do ich produkcji kordonków w kolorze biały lub ecru i wtedy biała obręcze metalowa nie jest widoczna , a stanowi jedynie solidną podstawę.
3) W najnowszych projektach rękodzielnicy używają kilku obręczy metalowych o różnych wielkościach, ale umieszczają je jedna w drugiej - taka praca jest już trudniejsza, ponieważ zdolności szydełkowania muszą pomóc obrobić nie tylko najmniejszą obręcz, ale także umiejętnie połączyć pozostałe obręcze w ścisłą całość .
4) Przed przystąpieniem do pracy należy zastanowić się jakie kolory będzie miał łapacz snów – na początku były one tylko białe lub ecru , ale teraz autorzy dodają także kolory - różowe czy niebieskie do dziecięcych pokoików lub szare czy beżowe , gdy łapacz snów ma zawisnąć na przykład w dużym pokoju
Obecnie, gdy łapacz snów jest już owinięty lub wyszydełkowany kordonkiem, zdobi się go kawałkami koronki, tasiemki , koralików czy np. piórek – wszystko to w nawiązaniu do tradycji tworzenia pierwszych łapaczy.
Dawny łapacz snów powstawał z kilku podstawowych materiałów. Każdy element miał swoje znaczenie - koraliki pomagały w spełnianiu snów, pazury miały gwarantować ochronę, a pióra orła dodawały odwagi, sowy zaś mądrości. Wygodę i ciepło zapewniać miał umieszczony w łapaczu snów kawałek furta. Róg jelenia miał zwiększać powodzenie w trakcie polowań, natomiast drewno modrzewia dawać zdrowie. Prawdziwy łapacz snów zawsze powstawał z naturalnych materiałów.
Obecnie zmodyfikowano jednak nie tylko wygląd pierwotnych łapaczy , ale także miejsce ich usytuowania – kiedyś wisiały tylko nad łóżkiem , obecnie często wiesza się je w oknach. Symbol stał się tak popularny , że można także łapacze kupić w formie kolczyków, wisiorka czy breloczka.